Co o nás píší jinde...

Českobudějovický deník 27. 9. 2006 

Tento článek vyšel krátce po našem prvním dvojboji MH a evidentně ho psal žurnalista nemající o hasičích ani páru 8o). Také Domča Švecová bydlí, samozřejmě, v Olešníku, do Dřítně chodí pouze na ZŠ.

Temelínky 5 - 2009

OLEŠNICKÝ DVOJBOJ

V rámci Oranžového roku uspořádala obec Olešník a SDH Olešník již čtvrtý ročník Olešnického dvojboje - hasičské soutěže dětí do 15 let. Do letošního ročníku se přihlásilo rekordních 28 družstev, 11 družstev starších žáků, 14 žáků mladších a tři přípravky dětí předškolních. Celkem se tedy soutěže zúčastnilo přes 250 soutěžících. Soutěžilo se v požárním útoku a štafetě požárních dvojic. Markéta Malá


Českobudějovický deník 18. 3. 2010 

Tentokrát se článek celkem povedl, jen upřesním, že na loňské soutěži sv. Floriána jsme obsadili 1. a 2. místo v kategorii PS-8, které se účastní méně družstev než v PS-12, kde jsme ale také obstáli dobře.

Po upozornění z komentářů opravuji: náš starosta se samozřejmě jmenuje JAROSLAV, nikoliv Jan

Českobudějovický deník 12. 9. 2011


Poháry ze Zlivi putovaly do Rudolfova a Olešníku

Putovní poháry starosty města za nejrychlejší požární útok si ze Zlivi odvezli muži do Rudolfova a ženy do Olešníku.

"Jsme první, mám to potvrzený!" přiběhla od stolu rozhodčích Jarka Kuboušková, "vůbec jsme nečekaly, že se nám to takhle povede, měly jsme štěstíčko." Protože družstvo z Olešníku uzavíralo startovní pole ženské kategorie, jeho členky mohly oslavovat. "Na koši Pavlínka Hucků, já na sání, Danča Lafatová na stroji, béčka Marťa Kunešů, troják Martina Lišková a proudy Ivana Svatková a Eva Kotýnková," představila vítězné složení Jarka Kuboušková.

"Úplně sehrané ještě nejsme. Máme novu strojnici a vzadu se holky točí na sání, v této sestavě běháme první sezonu. Vzájemně se podporujeme, jdeme do toho a prostě chceme být dobré," přiblížila atmosféru v týmu Martina Lišková, "vítězství je určitě nábojem do dalších soutěž, těšíme se například na noční klání v Mydlovarech. Začátkem září pořádáme Olešnický dvojboj pro mladé hasiče."

Oslava s čertem

Daniela Lafatová závodila v požárním útoku teprve počtvrté. "Dvakrát třetí místo, jednou čtvrté a dneska první," pochvalovala si dosavadní bilanci. "Čím budeme oslavovat? Přece pivem a taky čertem, což je rum a griotka," doplnila vítězné nápojové menu, které vzápětí zpestřil Jiří Liška: "Počítám, že to každého z chlapů bude stát flašku šampusu."

Velitel Sboru dobrovolných hasičů Zliv Vladislav Kofl coby hlavní organizátor soutěže vyzýval do mikrofonu, aby muži z Olešníku napodobili úspěch svých kolegyň. "To přece nemohl nikdo očekávat, protože nám kvůli dovolené chyběli Milan Michal a Jiří Novák, dva klíčoví členové družstva. Na koši jsme dokonce měli našeho pana starostu, kterému je přes pětapadesát let," vysvětloval Vladimír Zibura. Jiří Liška dokončil požární útok na pokraji sil. "Běžet v takovém vedru sto metrů s devadesáti kily živé váhy není žádná legrace. Dali jsme do toho srdce, ale bohužel to nestačilo. Příště musíme víc zabrat, ale v této sestavě jsme určitě ostudu neudělali," procedil mezi zuby.


Starosta Sboru dobrovolných hasičů Olešník Jaroslav Kuboušek považoval osmé místo za průměrný výsledek, ke kterému také přispěl: "Volali mi v jedenáct hodin, co budu dělat ve dvě odpoledne, a tak jsem se místo povzbuzování sám postavil na startovní čáru. Holkám jsem věřil, útok se jim povedl na jedničku, i když jsme den před soutěží netrénovali kvůli akci ve školce. Jinak trénujeme každý pátek."

"Děvčata z Olešníku dosáhla bombastického času. Mezi muži vyhrál Rudolfov před Borovany. Celkově byla účast trošku slabší než v minulých letech. Koná se hromada soutěží, nějaké mančafty, které jezdily sem, závodí na Sedlci. Loni jsme tady měli pomalu deset centimetrů vody, dnes je opravdu krásné počasí," hodnotil hlavní organizátor Vladislav Kofl. Starosta hostitelského města Jan Koudelka vyslovil velký dík zlivským hasičům za perfektní přípravu. "Dopoledne soutěžilo přes dvacet družstev malých hasičů ve dvojboji. Bohužel bez domácí účasti. Naše družstvo chlapců zestárlo, opustilo dětskou kategorii a loni se posunulo mezi dospělé," vysvětlil starosta.

"Naši kluci měli na rozdělovači technickou chybu, nějaký spoj jim haproval, nedotáhli vodu do konce a bohužel byli diskvalifikováni. Zatím se v mužské kategorii otrkávají, sehrávají se. Za malé caparty měli velice dobré úspěchy, vozili prvenství. Věřím, že jejich doba zase přijde. Požární sport ve Zlivi určitě nenecháme vymřít, děti ve Zlivi jsou, jen nemáme, kdo by je koučoval a vzal si je pod patronát. Chce to čas a nervy z ocele. A ženy? Nevím, jestli bychom dali sedm ženských dohromady. A pak, znáte někoho, kdo by vydržel se ženskými na trénincích?" zamyslel se nad budoucností zlivských hasičů Vladislav Kofl.

Václav Jahoda

Temelínky 1/2014

Hasičské noviny 10. 4. 15 (č. 07)


No, ten článek zase dopadl...
Takže opravuji:
1. Třetí slovo - jsme samozřejmě Olešník (ne Olešnice)
2. Ředitel HZS se jmenuje Bureš (ne Bareš)
3. Věta: V předchozích letech secvičily akvabely labutí jezírko (to hovoří za vše )
4. Na Výštici se loučíme s rokem odcházejícím (ne ocházejícím)
5. Členů máme přes 150 (ne 115)
6. V článku je spartakiáda na plese a pod fotku napíší na Silvestra...
Paní redaktorka V. Nutilová byla ve formě (a nejen na nás, podobné bláboly jsou i v rozhovoru s V. Žižkou)





Plamen přivede do Olešníku čtyři desítky dětských hasičským týmů

8. 10. 2015, 14:09

Celkem třiačtyřicet dětských hasičských týmů se v sobotu 10. října utká v Olešníku na Českobudějovicku v obvodním kole celostátní soutěže mládeže v požárním sportu Plamen. Akce, kterou podpořila Skupina ČEZ v rámci programu Oranžového roku v okolí Jaderné elektrárny Temelín, odstartuje v devět hodin.

V Olešníku mají hasičské soutěže, včetně dětských, skvělé zázemí. Foto: Lenka Pokorná

"Děti čekají tři disciplíny se štafetovými nebo požárními proudnicemi. Štafeta požárních dvojic, štafeta 4 x 60 metrů a štafetový běh na 400 metrů s překážkami CTIF. Soutěží se ve dvou věkových kategoriích. Mladší od 6 do 11 let a starší od 11 do 15 let," uvedl vedoucí mladých hasičů Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Olešník Vladimír Zibura.

Soutěže se aktivně zúčastní přibližně 370 dětí. Organizačně jsou však Olešničtí i na tak velkou akci skvěle připraveni. S pořádáním podobných hasičských závodů mají totiž bohaté zkušenosti. Například desátého jubilejního Olešnického dvojboje se v polovině září zúčastnilo 34 dětských hasičských družstev z celého okresu.

"V této souvislosti je pro nás nesmírně důležitá dlouhodobá spolupráce s Jadernou elektrárnou Temelín a to především po finanční stránce. Bez její podpory bychom rozhodně tyto soutěže nemohli dělat v takovémto rozsahu a rozhodně už vůbec ne na takové úrovni," zdůraznil Zibura.

V hasičském sboru celé rodiny

Olešník má spolu se dvěma místními částmi, Chlumcem a Novou Vsí, zhruba 800 obyvatel. Její sbor dobrovolných hasičů (SDH) je přitom jedním z nejpočetnějších v okolí Jaderné elektrárny Temelín. V současné době má bezmála 160 členů. Další více než dvě desítky jich registruje SDH z Chlumce, který je olešnickou místní částí. Hasičem je tedy přibližně každý pátý obyvatel obce. Ve zdejším sboru lze nalézt celé rodiny napříč všemi věkovými skupinami a bez ohledu na pohlaví.

"Díky podpoře Jihočeského kraje a Jaderné elektrárny Temelín se nám v posledních letech podařilo výrazně zkvalitnit vybavenost zásahové jednotky i celého sboru dobrovolných hasičů. Například v závěru loňského roku jsme dokončili modernizaci a rozšíření požární zbrojnice. Na její rekonstrukci a dostavbu za přibližně 3,6 miliónu korun jsme získali milión od ČEZu a 250 tisíc korun od Jihočeského kraje," doplnil starosta Olešníku Jaroslav Pavlica.


Vánoce oslaví hasiči z Olešníku v nově zmodernizované požární zbrojnici

21. 12. 2014, 9:44

Dobrovolní hasiči z Olešníku dostali od obce k Vánocům vysněný dárek - zmodernizovanou a rozšířenou požární zbrojnici. Na rekonstrukci a dostavbu objektu za zhruba 3,6 miliónu korun získala obec příspěvky ve výši jednoho miliónu korun od JE Temelín Skupiny ČEZ a 250 tisíc korun od Jihočeského kraje. Sobotního slavnostního otevření zbrojnice se zúčastnila více než stovka lidí. Popřát svým kolegům z Olešníku přijeli také profesionální hasiči z Českých Budějovic i zástupci sborů dobrovolných hasičů (SDH) z okolních obcí, například ze Zahájí a Mydlovar. Samozřejmě ve slavnostních uniformách. Cílem této významné obecní investice do modernizace zázemí sboru dobrovolných hasičů bylo především zvýšení jeho akceschopnosti.

Rozšířená požární zbrojnice pojme kromě dalšího technického vybavení také dvě zásahová vozidla.

Sobotního slavnostního otevření zbrojnice se zúčastnila více než stovka lidí. Popřát svým kolegům z Olešníku přijeli také profesionální hasiči z Českých Budějovic i zástupci sborů dobrovolných hasičů (SDH) z okolních obcí, například ze Zahájí a Mydlovar. Samozřejmě ve slavnostních uniformách. Cílem této významné obecní investice do modernizace zázemí sboru dobrovolných hasičů bylo především zvýšení jeho akceschopnosti.

"Díky podpoře Jihočeského kraje a Jaderné elektrárny Temelín se nám v posledních letech podařilo výrazně zkvalitnit vybavenost zásahové jednotky. Již velice dlouho se snažíme získat cisternový vůz a vzhledem k tomu, že naše stávající zastaralá požární zbrojnice umístění podobného vozidla neumožňovala, rozhodli jsme se tento objekt v letošním roce opravit a rozšířit tak, abychom v budoucnu mohli zásahové cisternové vozidlo pořídit a vytvořili tak lepší podmínky pro činnost našich hasičů včetně zajištění odpovídajícího zázemí. První krok jsme učinili, takže nyní již jednáme o možnostech pořízení moderního, i když ne úplně nového, požárního vozu. Jsem přesvědčen, že v roce 2015 se nám i tato část projektu podaří," uvedl starosta Olešníku JUDr. Jaroslav Pavlica.

Podporu tomuto projektu již podle starosty přislíbil Jihočeský kraj, JE Temelín i Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje (HZS JčK). "Dobrovolní hasiči jsou nejen významným bezpečnostním prvkem, ale i zásadním článkem společenského, sportovního a kulturního života obcí. Tady je vidět naprosto konkrétní příklad jednoho z druhů podpory, kterou jim poskytujeme. Součástí naší dlouhodobé spolupráce je také pomoc při modernizaci technického vybavení, pořádání soutěží v požárním sportu a podobně," konstatoval ředitel Jaderné elektrárny Temelín Miloš Štěpanovský.

Práci dobrovolných sborů oceňují profesionální hasiči. "V posledních 25 letech šla kvalita a vybavenost požárních sborů velmi kupředu. Podobné požární zbrojnice byly ve srovnatelně velkých obcích k vidění jen zřídka. Před Olešnickými nyní stojí další úkol a to zaplnit tento objekt požárním vozem. My se samozřejmě budeme snažit pomoci, například předáním některého z vyřazených, ale stále plně funkčních vozidel. Určitě existuje i možnost využití grantů Jihočeského kraje či pomoc od elektrárny. Dobrovolní hasiči jsou významnou součástí složek zasahujících v krizových situacích. Profesionálních hasičů je v regionu 700, dobrovolných devět tisíc. Jedině společně můžeme garantovat stávající vysokou míru bezpečnosti celého regionu," zdůraznil ředitel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Lubomír Bureš.


Modernizace požární zbrojnice v Olešníku finišuje

27. 9. 2014, 10:20

Modernizace požární zbrojnice v Olešníku na Českobudějovicku se blíží ke svému závěru. Objekt, na jehož rekonstrukci a dostavbu za přibližně 3,6 miliónu korun, získala obec příspěvky ve výši 1 milión korun od JE Temelín Skupiny ČEZ a 250 tisíc korun od Jihočeského kraje, bude dokončen v listopadu.

V Olešníku věnují velkou pozornost dětem. Snímek je ze zářijového Olešnického dvojboje.


Cílem této investice je především snaha o zvýšení akceschopnosti zdejšího Sboru dobrovolných hasičů (SDH).

"Díky podpoře Jihočeského kraje a Jaderné elektrárny Temelín se nám v posledních letech podařilo výrazně zkvalitnit vybavenost zásahové jednotky. Již velice dlouho se snažíme získat cisternový vůz a vzhledem k tomu, že naše stávající zastaralá požární zbrojnice umístění podobného vozidla neumožňovala, rozhodli jsme se tento objekt v letošním roce opravit a rozšířit tak, abychom v budoucnu mohli zásahové cisternové vozidlo pořídit a vytvořili tak lepší podmínky pro činnost našich hasičů včetně zajištění odpovídajícího zázemí. První krok jsme učinili, takže nyní již jednáme o možnostech pořízení moderního, i když ne úplně nového, požárního vozu. Jsem přesvědčen, že příští rok dokončíme i tento druhý krok," uvedl starosta Olešníku JUDr. Jaroslav Pavlica.

Olešník má spolu se dvěma místními částmi, Chlumcem a Novou Vsí, zhruba 760 obyvatel. Její sbor dobrovolných hasičů (SDH) je přitom jedním z nejpočetnějších v okolí Jaderné elektrárny Temelín. V současné době má 156 členů. Další více než dvě desítky jich registruje SDH Chlumec. Hasičem je tedy přibližně každý pátý obyvatel obce. Ve zdejším sboru lze nalézt celé rodiny napříč všemi věkovými skupinami a bez ohledu na pohlaví.

Investice do požární zbrojnice podle starosty významně přispěje k dalšímu zkvalitnění života celé obce.

"Vedle své důležité bezpečnostní úlohy, kterou prokázali nejzřetelněji při povodních, jsou dobrovolní hasiči hlavními inspirátory a iniciátory sportovního, kulturního a společenského života obce, nevyjímaje velmi důležitou práci s mládeží. Například takzvaný Olešnický dvojboj, jehož se pravidelně zúčastňují desítky mládežnických družstev SDH z celého Jihočeského kraje, má velmi vysokou úroveň a jeho výsledky jsou součástí celkového hodnocení všech významných regionální soutěží v požárním sportu," připomněl JUDr. Pavlica.

Za pomoci příspěvků Skupiny ČEZ a Jihočeského kraje a vlastních zdrojů vybudovala obec sportovní centrum, které by mu mohla závidět leckterá menší města. Požární zbrojnice leží jen pár metrů od loni nově vybudovaného dětského Oranžového hřiště, jež vzniklo díky finančnímu daru ve výši 750 tisíc korun od Nadace ČEZ. Na toto hřiště navazuje letní plovárna, tenisové kurty, fotbalové a multifunkční hřiště. Vedlejší travnaté plochy využívají olešničtí dobrovolní hasiči mimo jiné k tréninku požárního útoku.

"Milión korun jsme získali od Skupiny ČEZ také na zateplení mateřské školy a výměnu zdroje tepla, 300 tisíc korun na vybudování klubovny v Nové Vsi, 200 tisíc korun na zateplení obecních bytů v budově základní školy, další desetitisíce korun získáváme pravidelně na pořádání sportovních, kulturních a společenských akcí v rámci Oranžového roku a tak bych mohl pokračovat. Spolupráce s elektrárnou je pro obec velmi důležitá," konstatoval starosta.



Českobudějovický deník 20. 2. 16

Radost dělá dobrovolným hasičům z Olešníku jejich nová zbrojnice

Olešník - Jezdí hasit požáry, ale také pilně soutěží a pořádají závody. Hasiči z Olešníku tvoří dobrou partu. Navíc teď mají i pořádné zázemí. "Naše nová hasičská zbrojnice byla postavená v roce 2014," říká starosta SDH Olešník Jaroslav Kuboušek.

Opravené poklady olešnického sboru ukazují reportérovi Českého rozhlasu Zdeňku Zajíčkovi Václav Dvořák (vlevo), František Mádl a starosta sboru Jaroslav Kuboušek (vpravo).Autor: Deník/Jana Klomfarová

A jak to vlastně v Olešníku všechno začalo? "O tom, že by se u nás založil hasičský sbor, se začalo uvažovat v roce 1898, na oficiální založení došlo až v roce 1901. Na začátku měli hasiči z Olešníku čtyřkolovou ruční stříkačku," popisuje začátky Jaroslav Kuboušek.

Dění v hasičské jednotě stále sleduje čestný starosta sboru Václav Dvořák, který je členem už od roku 1954. "V roce 1963 mě zvolili velitelem, tím jsem byl až do roku 1985, později jsem dělal i starostu," popisuje. "Ze svých nástupců mám ohromnou radost. Rozšířil se počet dětí, pořádáme i dětskou soutěž. Máme také dvě soutěžní družstva žen i mužů a jednu výjezdovou jednotku," dodává. Za svou dlouholetou činnost se navíc může pyšnit titulem Zasloužilý hasič.

Právě v opravené hasičárně mají členové zásahového družstva své skříňky s vybavením. "Abychom věděli, komu která skříňka patří, máme na nich obrázky," ukazuje na jednotlivé skříňky velitel sboru František Mádl. Na skříňkách tak nechybí obrázek učitele, rybáře či motorky. "Je to podle našich povolání nebo zálib a přezdívek," vysvětluje olešnický hasič.

Vedle používané hasičské stříkačky tu nechybí ani historické kousky. "V roce 2014 jsme nechali zrenovovat naši starou techniku dvoukolovou stříkačku z roku 1959 i přenosnou motorovou stříkačku," ukazuje na historické kousky Jaroslav Kuboušek. "Peníze jsme vybrali mezi sebou, pomohli nám i sponzoři," doplňuje Václav Dvořák.

Největší starosti přidělává olešnickým dobrovolným hasičům voda. "Jezdíme čerpat vodu hlavně v květnu a v červnu, když přijdou přívalové deště," popisuje zásahy hasičů Jaroslav Kuboušek.

V klubovně vedle zbrojnice nechybí na poličkách nejrůznější poháry ze soutěží. A na stole zde leží rozložené velké obrázky topografických značek. "To se naši mladí hasiči připravují na soutěž," vysvětluje jejich vedoucí Vladimír Zibura.

Dobrovolní hasiči z Olešníku ale pořádají i svůj ples, na který dokonce muži ze sboru nacvičují úspěšná předtančení. "Pokaždé to je na jiné téma, už jsme měli třeba Labutí jezero nebo spartakiádu. K vystoupení samozřejmě patří i kostýmy," popisují.